Meet the School team

Senior Leadership Team

  • Mrs Julie Wood - Academy Principal 
  • Mrs Laura Paget - Vice Principal
  • Mr Christopher Frid - Head of Care
  • Mr Darren Jones - Deputy Head of Care

 

Teachers

  • Catherine Robinson - KS5 Manager (Post 16 – Group 2)                      
  • Michelle Fry KS5 Route 2
  • Tim Hooker KS5 Route 3
  • Alex Steer KS5 Route 3
  • Karen Walker - KS4 Manager Route 2
  • Kate Wilson KS4 Route 1
  • Vicky Jenkinson KS4 Route 3
  • Dawn Wall - KS3 Manager Route 3 Year 7 
  • Sam Hatton - KS3 Route 3 Year 8
  • Amy Cameron - KS3 Route 3 Year 9
  • Susannah Blackshaw - KS3 Route 1
  • Emily Wheat - KS3 Route 2
  • David Attwood - KS3 Route 2
  • Eleanor Wheeldon - KS3 Route 2

 

HLTA

  • Joyce Dunn  KS3 Route 1                     
  • Kim Lowndes                        
  • James Woodhams               
  • Nic Bester     KS4 Route 3                         
  • John Cook                             
  • Aimee Johns                                            
  • Katie Hill                               
  • Andy Mrozek                         

 

Behaviour & Pastoral Manager

Donna Norton                       

 

Teaching Assistants                                                      

  • Michala Bagnall
  • Melanie Wyatt                       
  • Bruce Eaglesome                
  • Angela Sharratt                   
  • Rebecca Wood - Nurture Lead
  • Kimberley Smith -  Farm Manager            
  • Elaine Hampton                   
  • Nikki Clifton                          
  • Jackie Shore                         
  • Stephanie Wideman           
  • Jack Metcalfe-Chase                                  
  • Emma Doughty                    
  • Julie Greatbatch                   
  • Kate Heard                            
  • Claire Evans                         
  • Nicki Houghton                    
  • Sian Payne                           
  • Marie Fagan 
  • Kate Copestake                       
  • Katie Hill                                
  • Andy Mrozek                                              
  • Stuart Porter                          
  • Aimee Johns                          
  • Hayley Howarth Earnshaw
  • Karen Moon
  • Paul Isherwood
  • Joanne Hatton Barker
  • Griselda Wood                        

 

FT Teaching Assistant        

  • Peter McGregor                    
  • Emma Worton                      
  • Charmaine Green                                        
  • Nikki Banks                           
  • Paul Isherwood                          
  • James Taylor                 
  • Bridgette Stubbs                  
  • Allyn Evans        
  • Kelly Vout
  • Naveed Mohammed     
  • Amanda Bettson
  • Susan Parkes            

 

Residential Team

  • Christopher Frid                   
  • Darren Jones                        
  • Leslie Gratton                       
  • Emily Kent                             
  • Jenny Cusack                     
  • Helen Thompson                 
  • Sharon Mattox                       
  • Rachel Turner                     

 

Site Team

  • Chris Bagnall - Senior Site Supervisor
  • Chris Castell-Boote - Site Officer
  • Thomas Hobson - Apprentice Site Technician
  • Malcolm Mountford - Cleaner
  • Sheila Hassall - Cleaner
  • Jane Thorpe - Cleaner
  • Steven Cull - Cleaner
  • Nicki Hemmings - Cleaner
  • Jenny Brown - Cleaner

 

Administration Team

  • Sarah Harris - HR & Finance
  • Kay Williams - School Secretary 
  • Angela Lunn - Senior Leadership Team Support Officer
  • Anita Clifton - Clerical Assistant/Receptionist
  • Deborah Wilson - Clerical Assistant/Receptionist

 

Catering Team

  • Pat Peacock - Caterlink Catering
  • Anne Stewart - Caterlink Catering

 

Supervisory Assistants

  • Jenny Brown*                       
  • Jane Thorpe*